Carbon inaczej włókno węglowe to materiał wyjątkowy pod każdym względem: niezwykle wytrzymały, lekki, o unikalnym prestiżowym wyglądzie.
Materiał ten jest wciąż obwiany pewną dozą tajemnicy – jeszcze 40-50 lat temu, dostęp do niego miały jedynie ośrodki wojskowe i NASA.
Carbon wykorzystuje się tam, gdzie celem jest stworzenie produktu o wysokiej wytrzymałości i niewielkiej wadzie.
Kompozyt wykonany z włókna węglowego przy zachowaniu tej samej grubości jest o około 30- 40% lżejszy niż element wykonany z aluminium. Przy porównaniu zachowującym tą samą wagę własną, kompozyt z włókna węglowego jest 5 krotnie sztywniejszy niż stal.
Jeżeli dodamy do tego praktycznie zerową rozszerzalność cieplną włókna węglowego oraz wyjątkowo atrakcyjny wygląd materiału, okazuje się że włókno węglowe ma wiele zastosowań w przemyśle, budowie urządzeń, optyce czy końcowych produktach którym materiał ten nadaje prestiżu i wyjątkowego wyglądu.
Zajmujemy się kompleksową produkcją kompozytów z włókna węglowego: od wykonania form, cięcia tkanin, poprzez produkcję elementów kompozytowych, maszynowe cięcie gotowych detali, po lakierowanie, montaż i kontrolę jakości.
Mamy wiedzę na temat wszystkich dostępnych technologii produkcji elementów z carbonu. Przy każdym projekcie i zamówieniu wybieramy tę, która pozwoli nam spełnić wszystkie oczekiwania klienta i osiągnąć zamierzony cel – wysoką jakość produktu finalnego.
Produkcja z wykorzystaniem prepregów, czyli warstw włókna węglowego które już na etapie produkcji surowca zostały przesycone żywicą. Żywica chroni włókna przed uszkodzeniem oraz nadaje im odpowiednią lepkość co ułatwia przyleganie tkanin do powierzchni formy.
Jest to standardowa technologia, używana przez Formułę 1, a także przy produkcji wyczynowych elementów z włókna węglowego, takich jak sportowe rowery.
Kiedy stosujemy? Przy produktach klasy premium oraz przy produktach o skomplikowanym kształcie, które muszą być lekkie oraz wyjątkowo atrakcyjne wizualnie.
Dysponujemy własnym autoklawem o ciśnieniu roboczym 8 barów. Dzięki produkcji w autoklawie uzyskujemy najwyższe parametry wytrzymałościowe oraz idealny kompozyt, pozbawiony jakichkolwiek wad takich jak bąbelki powietrza.
Kompozyty finalnie lakierujemy we własnej lakierni.
Technologia infuzji polega na ułożeniu zbrojenia - suchych tkanin węglowych w formach, uszczelnieniu formy folią / taśmą butylową i próżniowym zassaniu żywicy która automatycznie przesącza wszystkie warstwy zbrojenia.
Technologię tą stosujemy do produkcji płyt węglowych oraz innych najczęściej stosunkowo dużych elementów o umiarkowanie skomplikowanym kształcie.
Wysoką jakość produktów zawdzięczamy stosowaniu najbardziej zaawansowanych technologii, nieustannie się rozwijając. Jesteśmy jedną z nielicznych firm, posiadającą własne patenty przy technologii ręcznego laminowania - powszechnie skazywanego na niepowodzenie przy produkcji z włókna węglowego.
Nasze produkty wykonane za pomocą tej technologii pozbawione są wad powszechnych przy ręcznym laminowaniu, takich jak bąbelki powietrza w widocznej warstwie włókna węglowego. Co więcej, dzięki technologii in-mould coating elementy, które produkujemy w tej technologii, są odporne na UV już po wyjęciu z formy (bez konieczności lakierowania po rozformowaniu).
Zawsze poszukujemy rozwiązania doskonałego, podejmujemy się nowych wyzwań i rozwijamy własne unikalne technologie dla konkretnego przypadku wszędzie tam, gdzie standardowych nie można zastosować. Podczas naszej wieloletniej pracy stworzyliśmy wiele oryginalnych rozwiązań dla wdrożeń klienta, które wydawały się niewykonalne.
Posiadamy doświadczenie w wykorzystaniu w produkcji mikrosfer oraz pęcherzy pompowanych (bladder inflation).
doświadczenia
wdrożonych produkcji
premium
autoklaw i lakiernia
dostaw zamówienia
współpracy